Co je Stand-Up Comedy?

Stand-up komedie je umělecká forma, kdy komik vystupuje před živým publikem a hovoří přímo k němu. Komik nejčastěji vypráví sérii humorných povídek, vtipů a bonmotů. Jeho projev se obvykle nazývá monolog nebo scénka.

U stand-up komedie je zpětná vazba publika okamžitá a zásadně důležitá pro komikovo vystoupení. Diváci od komika očekávají, že jim poskytne plynulý proud smíchu, což přivádí vystupujícího pod velký tlak. Komediální herec Will Ferrell prohlásil o komedii, že je “tvrdá, osamělá a a krutá”.

Slavní komici konce 20. století a současnosti:

Woody Allen
Chris Rock
Louis C.K.
Ricky Gervais
Jimmy Carr
Dylan Moran
Jerry Seinfeld
Robin Williams
Eddie Murphy
George Carlin
Eddie Izzard
Whoopi Goldberg
Janeane Garofalo
Steve Martin
Jim Carrey
Rowan Atkinson

Historie

Spojené Království

Dlouhá tradice britské stand-up komedie má počátek v hudebních sálech 18. a 19. století. Za charakteristickou postavu této éry je považován Max Miller, jeden z pozoruhodných umělců, který se proslavil právě v hudebních sálech 20. století. Tehdy ještě po komicích vyžadovala tvrdá cenzura režimu Lorda Chamberlaina, aby své texty, než s nimi veřejně vystoupí, předkládali ke kontrole.

Na konci druhé světové války se v mnoha členech ozbrojených sil projevila náklonost ke komedii a přesunuli se do světa profesionální zábavy. Vzestup poválečné komedie šel ruku v ruce s rozvojem televize a rádia. Rozšíření televize způsobilo okamžitou poptávku po novém materiálu komiků, což mohlo přispět k zastavení divadelní cenzury v roce 1968.

V 70. letech se začala vyvíjet alternativní scéna komedie. Některé z prvních úspěchů pochází z prostředí lidových klubů, kde umělci jako Billy Connoly začali s relativně běžnými hudebními vystoupeními, do kterých postupně propašovali jemné žertíky. Tato představení se postupně vyvinula do klasické stand-up komedie.

Současný trend vzešel z “alternativní” revoluce 80. let a vyznačuje se především rozkvětem politického a observačního humoru.

Spojené státy

Severoamerická stand-up komedie má kořeny v různých tradicích populární zábavy konce 19. století. Komici této éry se často stylizovali do některé z etnických menšin a stavěli svůj akt na známých stereotypech. Vtipy byly všeobecně rozšířené a materiál se často sdílel nebo, v některých případech, i kradl.

Zakladatelé moderní americké stand-up komedie hovořili přímo k publiku sami za sebe. Obvykle stáli před oponou. Jeden z nich, Frank Fay, získal uznání jako “mistr ceremonií” v newyorském divadle Palace. Je mu přičítáno rozvinutí stylu stand-up komedie 20. století.

V 50. a 60. letech začali komici, jako např. Mort Sahl, rozvíjet svoje výstupy v malých lidových klubech. Tito komici přispěli do žánru prvkem společenské satiry a rozšířili jak používaný slovník, tak i hranice humoru. Pouštěli se do politiky, mezirasových vztahů či sexuálních vtipů.

Televizní pořady, jako je Saturday Night Live nebo The Tonight Show, pomohly podpořit kariéry dalších osobností. Mezi nimi např. Billa Mahera nebo Jay Lena.

Od 70. do 90. let začaly vznikat další a další styly komedie, od střeštěných převleků Robina Williamse, přes neobvyklé postřehy Jerryho Seinfelda, ironické hloubání Stevena Wrighta, až po parodie Whoopi Goldberg nebo Eddieho Murphyho. Tito osobnosti jsou velkým vzorem a ovlivňují další generace.

Zdroj: Wikipedia